Bludy Jde o přesvědčení, která jsou nelogická nebo nepravdivá

Bludy Jde o přesvědčení, která jsou nelogická nebo nepravdivá

Obvykle, když specialisté IBD předepisují některý z těchto léků, předepíší také doplněk kyseliny listové, aby kompenzovali ztrátu folátu.

Folát je vitamín B komplexu, který se nachází v fazolích, zelené listové zelenině, chřestu, rýži a ovoci. Je klíčový pro produkci červených krvinek, pro syntézu bílkovin a zdraví pokožky.

Nedostatek může mít za následek zánět kůže nebo dermatitidu.

Těhotným ženám, včetně žen s Crohnovou chorobou, se doporučuje užívat kyselinu listovou, aby se zabránilo vrozeným vadám jejich dětí.

5. Nedostatek vitaminu D může vyvolat vzplanutí

Nedostatek vitaminu D je velmi častý u lidí s Crohnovou chorobou. “Zdá se, že mít Crohnovu chorobu je dalším rizikovým faktorem nedostatku vitaminu D, ale není dobře pochopeno, proč,” říká Sandborn.

Dva hlavní způsoby, jak získat vitamín D, jsou vystavení slunečnímu záření a doplněk stravy. Vitamín D se také nachází v některých potravinách, včetně vajec, obohaceného mléka, tučných ryb a másla, ale ne v dostatečně vysokých hladinách pro optimální zdraví.

Vitamín D je nezbytný pro zdraví kostí a některé výzkumy naznačují, že lidé s tímto nedostatkem mohou ve skutečnosti mít více vzplanutí Crohnovy choroby.

Pokud máte obavy z nedostatku vitaminu D, promluvte si se svým lékařem, aby mohl provést testy a určit vaše aktuální hladiny.

“Na Crohnově chorobě je ještě třeba udělat mnoho výzkumu,” říká Sandborn. “Omezená strava je běžnou praxí, ale myslím, že to hodně škodí, protože za některými z těchto omezení není dostatek vědy.” Mnoho pacientů nepotřebuje tolik omezení. Jíst zdravou a vyváženou stravu je pravděpodobně to nejlepší, co můžete udělat. ”

Více o Crohnově chorobě

TippiTV Ep 1: Hudebníkovy klíče k Crohnovu úspěchu

Jak vyzkoušet tekutou výživu pro Crohnovu chorobu

7 receptů na snídani pro lidi s Crohnovou chorobou

6 receptů na ořechové máslo pro lidi s Crohnovou chorobou

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o Crohnově chorobě!

Nejnovější v Crohnově nemoci

Měli byste zkusit přerušovaný půst, pokud máte Crohnovu chorobu?

Přerušovaný půst může lidem pomoci zhubnout a jíst zdravě, ale existuje několik důvodů, proč se tomu lidé s Crohnovou chorobou chtějí vyhnout.

Od Blake Miller 13. dubna 2021

Trend: Vaření pro Crohnovu chorobu

Od Alyssa Etier 13. dubna 2021

Jsem těhotná a mám IBD-mám dostat vakcínu proti COVID-19?

Natalie (Sparacio) Hayden 3. března 2021

Nejlepší Crohnova rada pro rok 2021

Lidé s Crohnovou chorobou nabízejí své nejlepší tipy pro zvládání zánětlivých onemocnění střev.

Od Blake Miller 16. února 2021

12 způsobů, jak vylézt Crohnovu světlici

Jedna žena sdílí své nejlepší tipy na zvládnutí symptomů – fyzických a emocionálních – vzplanutí.

Od Sarah Choueiry Simkin 20. listopadu 2020

11 Zásady lékařského kabinetu pro osoby s Crohnovou chorobou

Mějte tyto volně prodejné léky a zásoby po ruce, aby se vaše příznaky udržely na uzdě.

Od Colleen de Bellefonds 5. srpna 2020

Nejlepší smoothie pro lidi s Crohnovou chorobou

Smoothie nabízí spoustu vitamínů a minerálů ve snadno stravitelné formě.

Od Jill Waldbieserová, 5. srpna 2020

Řešení ztráty při životě s IBD

Od Natalie (Sparacio) Hayden 26. června 2020

Co by muži měli vědět o Crohnově chorobě

Crohnova choroba může jedinečným způsobem ovlivnit fyzické – a duševní – zdraví mužů.

Od Colleen de Bellefonds 26. května 2020

Co vědět o telemedicíně, pokud máte Crohnovu chorobu

Zjistěte, jak vám schůzky virtuálních lékařů mohou pomoci zvládat zánětlivé onemocnění střev.

Od Colleen de Bellefonds 26. května 2020 Zobrazit vše

Léčbou Crohnovy choroby je také možné zvýšit vaši energetickou hladinu.

Příznaky Crohnovy choroby mohou postihnout více než jen váš gastrointestinální trakt; nemoc vás také může extrémně unavit.

“Únava je jedním z nejzávažnějších příznaků u lidí s Crohnovou chorobou,” říká James Marion, MD, profesor gastroenterologie, který se specializuje na Crohnovu chorobu v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. “Lékaři to nanovein složení mohou podceňovat a pro pacienty to může být velmi frustrující.” ”

Příklad: Studie publikovaná v březnu 2016 v časopise Journal of Crohn’s and Colitis zjistila, že nedostatek energie je nejzatíženějším symptomem pro osoby se zánětlivým onemocněním střev (IBD). Další výzkum, publikovaný v lednu 2016 ve stejném časopise, zjistil, že více než 80 procent lidí s IBD, včetně Crohnovy choroby, hlásí oslabující únavu.

Postupujte podle těchto rad, abyste se začali cítit lépe.

TippiTV: Inspirativní nová série pro lidi žijící s Crohnovou chorobou

Tým odborníků se spojil, aby pomohl třem lidem s Crohnovou chorobou žít jejich nejlepší život. Sledujte nyní

Proč Crohnova choroba spouští únavu

“Ukázalo se, že únava je častější u lidí s Crohnovou chorobou a někdy souvisí se vzplanutím,” říká Richard Seth Bloomfeld, MD, gastroenterolog z Wake Forest Baptist Medical Center ve Winston-Salem v Severní Karolíně. “Únava je však také běžná, když je nemoc dobře kontrolována, a my nevíme, proč tomu tak je.” ”

Zde je několik příčin únavy u lidí s Crohnovou chorobou.

1. Nedostatek spánku

Během vzplanutí Crohnovy choroby může být obtížné dobře jíst a spát, což vás může unavit, říká doktor Bloomfeld. “Chronická bolest břicha a časté noční výlety do koupelny mohou narušit spánek, což problém jen zhoršuje,” dodává doktor Marion. Dobrou zprávou je, že léčba vašeho základního stavu pravděpodobně pomůže zvýšit vaši energii.

2. Emoční tíseň

Zánět a bolest související se vzplanutím mohou způsobit emocionální tíseň a způsobit, že budete unavenější. Ve skutečnosti jsou úzkost a deprese běžně spojeny s Crohnovou chorobou a deprese i stres ve vás mohou vyvolat pocit únavy, říká Mayo Clinic.

3. Anémie

Další příčina únavy související s Crohnovou chorobou by mohla pramenit z nedostatku výživy, zejména anémie. Lidé s anémií nemají dostatek zdravých červených krvinek, aby mohli přenášet kyslík po celém těle, což může podle Mayo Clinic vést k únavě. Anémie může být způsobena velmi nízkými hladinami vitaminu B12 nebo železa, které vaše tělo potřebuje k tvorbě červených krvinek.

Vitamín B12 se obvykle vstřebává na konci tenkého střeva (ileum), kde se často vyskytuje aktivita Crohnovy choroby. Studie publikovaná v červnu 2014 v časopise Inflammatory Bowel Disease naznačuje, že skutečný nedostatek vitaminu B12 není běžně spojen s IBD, včetně Crohnovy choroby. Pokud však bylo ileum odstraněno nebo pozměněno chirurgickým zákrokem, nemusí absorbovat vitamín tak, jak by mělo. Výsledkem může být anémie způsobená nedostatkem vitaminu B12 a následně únavou. V takových případech mohou pomoci výstřely vitaminu B12, říká Marion. Studie publikovaná v březnu 2017 v časopise Nutrients ukázala, že orální léky B12 se také ukázaly být užitečné při léčbě nedostatku u lidí s Crohnovou chorobou.

Anémie způsobená nedostatkem železa může také způsobit únavu. Protože lidé s Crohnovou chorobou mohou ztratit krev prostřednictvím lézí v tenkém nebo tlustém střevě, může se u nich vyvinout anémie, říká Marion. Během vzplanutí můžete také těžko jíst dostatek potravin bohatých na železo, takže vám lékař může doporučit doplněk nebo injekci železa na zvýšení příjmu. Někteří lidé potřebují operaci, aby zabránili nadměrné ztrátě krve.

4. Některé léky

Podle Mayo Clinic může únava také souviset s některými léky na Crohnovu chorobu. Váš lékař pravděpodobně provede kompletní vyšetření, aby zjistil, co způsobuje vaši únavu, a podle toho ji vyřešil.

Tipy na snížení Crohnovy únavy

Pokud je vaše únava spojena se vzplanutím Crohnovy choroby, je nezbytné prodiskutovat možnosti léčby se svým lékařem. Mezi ně může patřit změna typu nebo dávky léků, které užíváte.

A bez ohledu na to, zda máte vzplanutí, možná budete chtít požádat svého lékaře o krevní test, aby zkontroloval hladinu železa a vitaminu B12. Pokud vám chybí některý z nich, může vám doporučit spolupráci s odborníkem na výživu, aby upravil vaši dietu a přidal doplňky nebo injekce.

Bez ohledu na to, co způsobuje vaši únavu, je důležité zůstat aktivní, říká Bloomfeld. Přezkum studie z ledna 2016 naznačuje, že cvičení může pomoci snížit únavu související s IBD. Protahování, lehké cvičení a jóga jsou dobré možnosti, protože vám mohou pomoci vybudovat sílu a nabrat energii. “Je důležité poslouchat své tělo, ale kvůli únavě nemusíte zůstat v posteli,” říká.

Cvičení může také pomoci snížit depresi a stres, které jsou často spojeny s únavou a mají tendenci jít ruku v ruce s chronickými nemocemi, jako je Crohnova choroba, podle Crohnovy a Colitis Foundation. Cvičení může také posílit váš imunitní systém, říká organizace.

Pokud se cítíte neustále unavení, promluvte si se svým lékařem, abyste se ujistili, že děláte vše pro to, abyste léčili všechny příznaky související s vaší Crohnovou chorobou, včetně únavy.

Další hlášení od Colleen de Bellefonds

Více o Crohnově chorobě

TippiTV Crohn’s Ep 3: Připraven a … Akce!

Vysoké náklady na léčbu Crohnovy choroby

Otázky, které byste se měli zeptat svého lékaře na biologii Crohnovy choroby

Inspirujte Crohnovy účty, které budete nyní sledovat na Instagramu

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o Crohnově chorobě!

Nejnovější v Crohnově nemoci

Měli byste zkusit přerušovaný půst, pokud máte Crohnovu chorobu?

Přerušovaný půst může lidem pomoci zhubnout a jíst zdravě, ale existuje několik důvodů, proč se tomu lidé s Crohnovou chorobou chtějí vyhnout.

Od Blake Miller 13. dubna 2021

Trend: Vaření pro Crohnovu chorobu

Od Alyssa Etier 13. dubna 2021

Jsem těhotná a mám IBD-mám dostat vakcínu proti COVID-19?

Natalie (Sparacio) Hayden 3. března 2021

Nejlepší Crohnova rada pro rok 2021

Lidé s Crohnovou chorobou nabízejí své nejlepší tipy pro zvládání zánětlivých onemocnění střev.

Od Blake Miller 16. února 2021

12 způsobů, jak vylézt Crohnovu světlici

Jedna žena sdílí své nejlepší tipy na zvládnutí symptomů – fyzických a emocionálních – vzplanutí.

Od Sarah Choueiry Simkin 20. listopadu 2020

11 Zásady lékařského kabinetu pro osoby s Crohnovou chorobou

Mějte tyto volně prodejné léky a zásoby po ruce, aby se vaše příznaky udržely na uzdě.

Od Colleen de Bellefonds 5. srpna 2020

Nejlepší smoothie pro lidi s Crohnovou chorobou

Smoothie nabízí spoustu vitamínů a minerálů ve snadno stravitelné formě.

Od Jill Waldbieserová, 5. srpna 2020

Řešení ztráty při životě s IBD

Od Natalie (Sparacio) Hayden 26. června 2020

Co by muži měli vědět o Crohnově chorobě

Crohnova choroba může jedinečným způsobem ovlivnit fyzické – a duševní – zdraví mužů.

Od Colleen de Bellefonds 26. května 2020

Co vědět o telemedicíně, pokud máte Crohnovu chorobu

Zjistěte, jak vám schůzky virtuálních lékařů mohou pomoci zvládat zánětlivé onemocnění střev.

Od Colleen de Bellefonds 26. května 2020 Zobrazit vše

Naučte se lékařský žargon a lingo kolem schizofrenie. iStock

Když vám nebo někomu, koho znáte, diagnostikována schizofrenie nebo schizoafektivní porucha, setkáte se s mnoha novými výrazy a frázemi. Tento glosář vás provede všemi kondičními a lékařskými žargony, abyste porozuměli tomu, co se děje a jak získat nejúčinnější léčbu schizofrenie.

Antidepresiva Jsou to léky používané k léčbě deprese. Někteří lidé se schizofrenií mají také deprese.

Antipsychotika Jedná se o třídu léků často používaných k léčbě schizofrenie a schizoafektivní poruchy. Tyto léky mohou pomoci zmírnit halucinace, zmatené myšlenky a bludy. Antipsychotika se často používají v kombinaci s jinými léky. Fungují tak, že mění způsob, jakým určité chemikálie působí v mozku. Na trhu je mnoho různých antipsychotik.

Úzkost Lidé s úzkostnými poruchami zažívají rozsáhlé neklid, často doprovázený dotěrnými myšlenkami, nutkavými činy nebo panikou. Úzkost může být příznakem schizofrenie. Někteří lidé se schizofrenií mají úzkostné poruchy.

Atypická antipsychotika Novější nebo antipsychotika druhé generace jsou někdy označována jako „atypická“ antipsychotika. Mezi některá běžná atypická antipsychotika patří Risperdal (risperdone) a Abilify (aripiprazol).

Bipolární porucha Bipolární porucha je závažné duševní onemocnění. Někdy se tomu říká maniodepresivní porucha. Je to proto, že lidé s bipolární poruchou zažívají epizody extrémů nálady. Mohou rychle přejít z období zvýšené energie (mánie) do období extrémního smutku (deprese).

Catatonia Lidé se schizofrenií se mohou dostat do stavu podobného transu, kterému se říká katatonie, ve kterém se vůbec nepohybují a nereagují na ostatní.

Kognitivně behaviorální terapie Jedná se o specifický typ talk terapie, ve které se setkáte s psychiatrem nebo psychologem, abyste se naučili způsoby, jak se vyrovnat se symptomy. Váš terapeut by s vámi například mohl pracovat na způsobech, jak ignorovat hlasy ve vaší hlavě.

Koordinovaná speciální péče Jedná se o týmový přístup k léčbě schizofrenie. Koordinovaný tým speciální péče obvykle zahrnuje kliniky, terapeuty a případové pracovníky. Tito členové týmu mohou mít odborné znalosti v oblasti psychoterapie, podpory rodiny, pracovní nebo vzdělávací podpory a správy léků.

Bludy Jde o přesvědčení, která jsou nelogická nebo nepravdivá. Většina lidí se schizofrenií má iluze.

Deprese Toto je nejčastější duševní porucha. Deprese způsobuje pocity přetrvávajícího smutku nebo ztráty zájmu o činnosti. Některé příznaky schizofrenie lze zaměňovat s klinickou depresí.

Neorganizované myšlení Někteří lidé se schizofrenií mají potíže s logickým uspořádáním myšlenek. Neorganizované myšlenky mohou vzniknout jako neuspořádaná řeč nebo „slovní salát“, který postrádá jakýkoli souvislý význam.

Disociativní porucha identity Hlavním mýtem o schizofrenii je, že lidé s poruchou mají rozdělené nebo více osobností. Rozdělení osobností je symptomem jiné duševní poruchy nazývané disociativní porucha identity.

DSM-5 Toto je Diagnostický a statistický manuál duševních poruch, 5. vydání. Je to referenční příručka vydaná Americkou psychiatrickou asociací, která má poskytovatelům zdravotní péče pomoci při diagnostice a léčbě poruch duševního zdraví.

Dystonie Jedná se o nedobrovolné svalové kontrakce, které mohou způsobit nekontrolovatelné pohyby a zkroucení částí těla. Dystonie může být příznakem schizofrenie. Může to být také vedlejší účinek některých antipsychotik používaných k léčbě schizofrenie.

Rodinná terapie Jedná se o druh terapie, kterou provádíte společně s členy vaší rodiny. Terapeut může pomoci členům vaší rodiny lépe porozumět schizofrenii.

Psychóza první epizody Jedná se o první zkušenost člověka s psychózou. Ne každý, kdo zažije epizodu psychózy, rozvine schizofrenii, ale včasná pomoc může pomoci s uzdravením.

Halucinace Lidé se schizofrenií nebo schizoafektivní poruchou mohou vidět, slyšet, cítit nebo cítit věci, které ve skutečnosti neexistují. Slyšení hlasů je běžným typem halucinací u lidí se schizofrenií.

Stabilizátory nálady Tyto léky se používají hlavně k léčbě bipolární poruchy.